- Jedzenie Jak Leczenie – JJL Poradnia dietetyczna - https://jedzeniejakleczenie.pl -

Nawadnianie, oczyszczanie – mini detoks na co dzień.

[1]

               
Wiosna w pełni, świąteczny czas też już za nami. Przyroda cieplejszymi dniami i świeżą zielenią za oknem kusi zmianą diety na lżejszą. Czas wiosenny to czas obudzenia się energii do życia, ruchu i zmiany. W dietetyce to  czas zmiany diety na lżejszą, oczyszczeń organizmów i szlifowaniu formy by latem pełnej krasie pokazać się w kostiumie. 

               Celem cyklu Mała Zmiana – Duży Zysk jest zaproponowanie Wam wprowadzania niewielkich zmian w diecie, które w długim okresie czasu zaprocentują dużymi korzyściami dla Waszego zdrowia i samopoczucia. Dlatego też, nie pisze o wiosennych detoksach czyli dietach oczyszczających, a piszę o jednym małym kroku, który pozytywnie wpłynie na Wasze samopoczucie, a przy okazji przyczyni się wspomagania naturalnego procesu oczyszczania organizmu. 
            Jednym z najczęściej spotykanych błędów żywieniowych jest brak dbałości o  nawodnienie naszego ciała. Często zwracamy uwagę na to co jemy, pomijając dostarczenie odpowiedniej ilości wody. Efekt: złe samopoczucie, zaparcia, suchość skóry i jej przedwczesne starzenie się, szybsze tworzenie się kamieni nerkowych, by wymienić tylko te najczęsciej spotykane problemy. O roli wody można pisać książki, gdyż praktycznie nie ma procesu życiowego który mógłby w naszym organizmie obyć się bez jej udziału.

            Dlatego dzisiaj zachęcam do uzupełnienia porannego rytuału o szklankę wody z cytryną wypitą na czczo zaraz po przebudzeniu.

Zalety:

Sok z cytryny to:

najlepsze odchudzanie, pyszna woda, jak najlepiej schudnąć, zalety cytryny, woda z mietą i cytryną [2]
Najlepiej wybrać cytryny z upraw ekologicznych – teraz w dobrej cenie, dostępne są w  sieci sklepów w której dwóch kucharzy raczy się złośliwościami. Cytrynkę myjemy (wyparzamy), kulamy po blacie, lekko naciskając dłonią co pozwoli na wydobycie soku z komórek, przekrajmy i wyciskamy. Można użyć też ręcznego wyciskacza do owoców cytrusowych. Wystarczy sok z połowy cytryny. Zaczynajmy od mniejszej ilości, aż przyzwyczaimy nasz organizm do smaku.  Im dłużej pijemy taką wodę, tym więcej soku możemy dodać. 
Uwagi. Jeżeli jest Ci zawsze zimno lepiej będzie, gdy woda będzie ciepła. W okresie zimowym wodę można zastąpić  wodą imbirową, czyli taką która gotowała się chwilę z kawałkiem plastra imbiru.  Osoby z podrażniona śluzówką żołądka /lub i chorobom wrzodową powinny unikać imbiru, gdyż może on nasilać ich dolegliwości. Ta uwaga dotyczy również spożywania soku cytrynowego. Jeżeli zauważamy nasilenie dolegliwości należy zaprzestać dodawania soku z cytryny aż do wygojenia śluzówki żołądka.

Użyj wody wyskokozmineralizowanej, dostarczysz swojemu organizmowi takich cennych składników jak magnez i wapń co dodatkowe wpłynie na kondycje Twojego organizmu.
Pamiętaj jednak by po takim eliksirze nie sięgać od razu po szczoteczkę do zębów. Warto odczekać przynajmniej 30 minut. Pod wpływem kwasów zawartych w cytrynie (również w innych cytrusach) szkliwo zębów ulega rozmiękczeniu i można je poprzez szczotkowanie  uszkodzić.
Nasz organizm skorzysta, jeżeli szklanka cytrynowej wody stanie się naszym porannym nawykiem. Jednak po ten napój warto sięgać  nie tylko rano, lecz zawsze wtedy, gdy jesteśmy spragnieni, nęci nas słodki napój gazowany, bądź targają nami różne pokusy, których chcemy uniknąć. Szklanka wody zamiast, drodzy Państwo ;-). Zamiast coli, drinka energetycznego, czekoladki czy papierosa. Pijmy na zdrowie!