- Jedzenie Jak Leczenie – JJL Poradnia dietetyczna - https://jedzeniejakleczenie.pl -

Kotlety buraczano – jaglane – burgery wegańskie dla chętnych.

Usłyszałam przepis w radiu a następnie odnalazłam w internecie. Mistrzowskie burgery jaglane (ja używam tylko „wnętrza” czyli kotletów ;-)) wg Jadłonomii [1] robię bardzo często. Powodów jest wiele. Smak 🙂 oraz łatwość wykonania.

Zazwyczaj z burakami jest ten kłopot, że trzeba je najpierw ugotować/ upiec by móc je wykorzystać jako składnik dania. Tutaj wystarczy utrzeć na tarce o drobnych oczkach i wymieszać z resztą składników. Do piekarnika i gotowe. Z dodatkiem dużej ilości sałatek na obiad. Świetnie sprawdzają się też, jako łatwa do zabrania przekąska na drugie śniadanie. Dla dzieci uformuj mniejsze kotleciki i piecz je krócej (nie praż sezamu i słonecznika  najlepiej namocz ziarna na 4-12 godzin, osusz i ewentualnie wtedy lekko je podpraż).

Skład:

buraczane kotlety jaglano - słonecznikowe [2]

Przed pieczeniem – co za kolor 🙂

Wykonanie:

Ugotuj kaszę i ostudź ( ok 3/4 szklanki suchej kaszy w 2,5 x objętości wody). Upraż delikatnie nasiona słonecznika i sezamu w suchym garnku. Osobno podpraż kumin i utłucz w moździerzu.

Nagrzej piekarnik do 180-200 stopni. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki. Masa powinna  się dobrze kleić. Formuj kotlety, spłaszczaj i układaj na papierze do pieczenia. Piecz ok 30 minut, po 20 możesz przewrócić kotlety na druga stronę.

kotlety warzywne kotlety wegańskie wegetariańskie buraczane jaglane ze słonecznikiem bez pieczenia na chleb [3]

kotlety jaglano – buraczane już po upieczeniu.

Uwaga jeżeli nie jesteś zwolennikiem używania płynnego tłuszczu możesz go zastąpić kopiastą łyżką zmielonego siemienia lnianego zalanego gorącą wodą i odstawionego do napęcznienia na kilka minut. Dzięki temu trochę wyrówna się stosunek omega 3 do omega 6 zawartych w potrawie.

Jeżeli chcesz i lubisz możesz wykorzystać kotlety jako farsz do burgerów wegańskich.

Smacznego:-)