- Jedzenie Jak Leczenie – JJL Poradnia dietetyczna - http://jedzeniejakleczenie.pl -

Napój najlepszy na upały – arbuzowo – pomarańczowy, miętowo-cytrynowy

Upały powodują, że jak nigdy zaczynam lubić spędzać czas w galeriach handlowych :-). By uniknąć takiego losu wspomagam się schłodzonymi napojami do których wykorzystuje letnie owoce.

Miętowo – cytrynowy 

mięta, napój pomarańczowy, napój pomarańczowo arbuzowy, najlepszy napój dla dzieci, zdrowy napój dla dzieci, najlepszy napój na lato [1]

Słodkie, arbuzowo – pomarańczowe orzeźwienie

Zaletą tych napojów jest to, że doskonale gaszą pragnienie. Jeżeli nie przesadzimy z ilością miodu napój ten będzie miał osmolalnośc zbliżoną do osmolalności napoju izotonicznego wiec będzie dobrze nawadniał organizm. Do tego by móc nazwać go izotonikiem brakuje dokładnego określenia proporcji oraz dodatku soli.

Napoju robię więcej, a następnie mrożę go w  pojemniczkach na lód lub na muffiny. Dorzucam takie kolorowe babeczki do dzbanka z napojem w innym kolorze lub do dzbanka z wodą. Smakuje wyśmienicie i cieszy oko.

lodowe babeczki arbuzowe, sorbet, lody arbuzowe, słodkie orzeźwienie [2]

Można z tych napojów sporządzić lodowe sorbety. Należy tylko pamiętać by były bardziej intensywne w smaku niż napój, gdyż smak jest mniej wyczuwalny w mrożonej formie. Warto wtedy dodać odrobinę więcej miodu czy cytryny. Moje dzieci uwielbiają  wersję arbuzową, ja wolę wersję miętowo – cytrynową, mocno kwaskowatą.

jak samemu zrobi lody, lody owocowe, lody dla alergika, pyszne lody, lawenda, mieta, cytryna, co zrobic z arbuza,nawodnienie, izotonik, najlepszy napój na lato [3]