W ubiegły weekend odbył się I Ogólnopolski Kongres Dietetyki i Medycyny Funkcjonalnej. Już same tytuły wystąpień oraz nazwiska prelegentów budziły emocje i zapowiadały ciekawe wykłady. Prawie we wszystkich wystąpieniach osób zajmujących się szeroko rozumianym zdrowiem słychać było istotę wpływu mikrobiomu na nasz organizm. Chciałabym aby ta wiedza dotarła do osób które cierpią z powodu zaburzeń mikroflory, nietolerancji pokarmowych oraz chorób z tym związanych. Rola mikrobioty jest jak na razie mocno niedoceniana w praktyce lekarskiej a i pacjenci nie kojarzą kłopotów trawiennych z nieprawidłowym składem flory bakteryjnej.
Wątek diet niskowęgolowodanowych coraz częściej pojawia się w doniesieniach literatury naukowej nie mogło więc zabraknąć go i na tym Kongresie. Pierwsze badania zapowiadające zmiany w zaleceniach podaży węglowodanów w cukrzycy typu II bardzo mnie cieszą. Obawiam się jednak zanim przejdą na stałe do praktyki diabetologicznej miną wieki. Bardzo istotny głos w dyskusji o dietach bardzo nisko węglowodanowych zabrała prof Lucyna Ostrowska podając dramatyczny przykład późnych zaburzeń lipidowych będących skutkiem stosowania diety wysokotłuszczowej o osób z mutacją genów odpowiedzialnych za przemiany lipoprotein. Mam nadzieję, że dał on wiele do myślenia osobom uważającym dietę wysokotłuszczową za remedium na wszystkie bolączki dietetyczne.
Kilka naprawdę świetnych wykładów oraz poruszających dyskusji, lekarze, naukowcy , praktycy. Jedna z lepszych konferencji dietetycznych na których byłam. Przyznam, że już z niecierpliwością czekam na kolejne spotkanie.