Statystycznie co drugi Polak/Polka czynią postanowienia noworoczne – najczęściej dotyczą one zmiany diety. Przyrzeczeń składanych sobie samemu dotrzyma co dwudziesta osoba. Przyczyn jest wiele – jedną z najczęstszych zbyt mało realistyczny, trudny do zmierzenia i nie określony w czasie cel. Co możesz zrobić by znaleźć się w gronie tych nielicznych którym się udaje?
- napisać plan działania uwzględniając realny cel ( duży cel podzielić na mniejsze)
- plan umieścić w konkretnie w czasie – zaznacz w kalendarzu
- nagradzać się za osiągnięte sukcesy
- zacząć działać już dziś poczynając od drobnych kroków
W swoim gabinecie dostosowuję sposób wprowadzania diety do oczekiwań Pacjenta jednak z doświadczenia wiem, że najbardziej skuteczny i trwały chociaż wymagający cierpliwości jest ten, polegający na wybieraniu większej ilości prozdrowotnych potraw które będą sprawiały, że będziemy czuć się lepiej – wymarzona linia pojawi się po czasie sama. Nie wyrzeczenia i ograniczenia tylko dobre wybory kolorowego, wspaniale odżywczego jedzenia.
Dlatego na Nowy Rok proponuję prostą zupę którą można przyrządzić prosto i dostosować do potrzeb prawie każdego. Zasadotwórcze składniki zupy, bogactwo likopenu, potasu i innych minerałów oraz fitozwiązków stanowią o wysokiej gęstości odżywczej tej zupy przy niskiej wartości kalorycznej. Zupa idealnie nadaje się dla osób pragnących uzyskać wymarzoną figurę i dla tych którzy chcą zapobiegać chorobom cywilizacyjnym. Za pomocą dodatków łatwo można uzyskać potrawę dla Tadków Niejadków zwłaszcza, że dzieci ją uwielbiają. Możemy podać ją w wersji wykwintnej z płatkami migdałów lub swojskiej z kluseczkami dla dzieci.
Składniki:
- 5-6 czerwonych papryk dokładnie umytych, pozbawionych pestek i ogonków
- passata ( przecier) pomidorowa ok 750 ml
- duża cebula
- dwa ząbki czosnku lub więcej dla miłośników
- łodyga lub dwie selera naciowego ( opcjonalnie)
- 2 szklanki domowego bulionu lub kostka bulionowa eko, lub warzywa suszone 3 łyżki lub 2 marchewki, 1 pietruszka korzeń, kawałek selera, kawałek drobno pokrojonego pora.
- łyżka tłuszczu dobrej jakości by umożliwić przyswojenie witamin
Wykonanie:
Przeciskamy przez praskę obrany czosnek i dajemy mu chwilkę poleżeć by pozwolić działać enzymom. Myjemy paprykę i obieramy cebulę którą kroimy na ósemki.
Do garnka wlewamy bulion ( lub wodę 500-700 ml i kostkę EKO), wkładamy umyte papryki, pokrojoną na ćwiartki cebulę, pokrojony seler naciowy, przecier pomidorowy, czosnek, oliwę lub masło i gotujemy ok 20-30 minut. Blendujemy – w razie potrzeby doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy wrzątku – gdy zupa jest zbyt gęsta.
GOTOWE 🙂
Zupę można przetrzeć na koniec przez sito celem usunięcia skórek papryki. Zupę w wersji wykwintnej uzyskamy, gdy warzywne składniki zupy upieczemy w piekarniku (czosnek pieczemy w łupinkach i obieramy go po upieczeniu) a następnie zagotujemy z bulionem i passatą pomidorową i zblendujemy oraz podamy z listkami zielonej bazylii.
Zupa niezwykle smakuje dzieciom którym możemy podać ją z malutkimi kluseczkami leniwymi i kleksem śmietany lub jogurtu. Dorosłym polecam ja z płatkami migdałów – jest to wersja dla dbających o linię. Osoby które na co dzień stosują dietę uboga w kolorowe warzywa skorzystają gdy do dopiero co ugotowanej zupy wrzucą garść małych liści szpinaku. Tym którzy potrzebują z różnych względów bardziej treściwego posiłku zaproponuję wzbogacenie zupy kilkoma kulkami mini mozzarelli lub garścią namoczonych migdałów.
Dbajcie o siebie w Nowym Roku i wybierajcie jedzenie które zapewni Wam zdrowie i dobre samopoczucie.
Szybka, zdrowa, paprykowa – pyszna!
Fajne podsumowanie 🙂
Córcia – warzywny niejadek się zajadała. Zupka na stałe jest w naszym domu.