środa, 13 sierpnia 2014

Świetne lody wiśniowe – dla sportowców, alergików, wegańskie, bez cukru

Najłatwiejsze lody – tajemnica smaku tkwi w dojrzałych, pełnych soku i aromatów lata wiśniach. Teraz sezon wiśniowy w pełni więc róbcie z nich przetwory, koktajle lub lody właśnie. Jeżeli smak wiśni jest dla Was zbyt intensywny dodatek banana złagodzi cierpkie doznania.
Smak lodów jest pyszny. Nikt nie pozna, że te lody to tylko zmiksowany banan i wiśnie. W wersji dekadenckiej  możecie dodać porwane na drobno listki mięty oraz utartą gorzką czekoladę. Dorosłym można dodać odrobinę nalewki ( likieru) wiśniowego – nie przesadźcie z ilością, gdyż lody się nie zamrożą :-).

jak zrobic lody, proste lody, najlepsze lody wegańskie, lody bez cukru, lody bez mleka, lody gluten free, lody jagodowe, bardzo proste lody, pyszne lody jagodowe

Składniki:
 • dojrzałe banany pokrojone w plasterki i zamrożone,
 • wiśnie wydrylowane i zamrożone wraz z sokiem,

dodatki opcjonalne:

   • likier wiśniowy,
   • utarta gorzka czekolada,
   • podarte na kawałeczki liście mięty
   • miód lub inny słód albo zmiksowany daktyl lub rodzynki.
Wykonanie I:

Zamrozić składniki. Po wyjęciu z zamrażalnika zmiksować. Czasami konieczne jest odczekanie chwili przed rozpoczęciem miksowania, gdy produkty są bardzo silnie zamrożone. Należy wtedy miksować lody bardzo ostrożnie, najlepiej w zamkniętym pojemniku uważając by nie połamać miksera, ani by zmrożone owoce nie rozprysły się po całej kuchni. 
           Celowo nie podaję proporcji, gdyż składniki można dobierać dowolnie, pilnując jedynie przewagi wiśni. Wtedy lody mają piękny kolor i intensywny smak. Przeciętnie na kilka porcji miksuję około pół kilograma wiśni i jednego -półtora banana. Wersja z miksowaniem zamrożonych owoców to wersja z której korzystam poza sezonem, gdy nie mam świeżych owoców.
Wykonanie II

W sezonie miksujemy świeże, nie zmrożone składniki, dokładamy ewentualne dodatki i rozlewamy do pojemniczków na lody. Jeżeli nie posiadamy takowych, możemy zamrozić lody w pojemniczkach na muffiny. Będziemy mieli śliczne gałki o ciekawym kształcie.
Krótko o właściwościach wiśni które na stałe powinny zagościć w letnim menu.
Dzięki zawartości polfenoli, pochodnych cyjanidyny owoce wiśni (oraz malin) wykazują w badaniach in vitro równie silne działanie przeciwzapalne  jak ibuprofen. Oprócz oddziaływania hamującego na enzymy stanu zapalnego substancje zawarte w tych owocach wykazują tez silne działanie przeciwutleniające.  Z tego też względu  naturalny sok z wiśni  polecany jest przed i  po dużych wysiłkach fizycznych, ale również osobom cierpiącym na schorzenia reumatyczne w tym dnę moczanową (podagrę). Spożywanie wiśni, bądź świeżo wyciśniętego soku będzie przyspieszać gojenie mikrourazów powstałych w mięśniach po wysiłku  i wspomagać prewencję napadów dny.
Po wyczerpującym  letnim treningu koktajl bananowo – wiśniowy będzie wspaniałym napojem regeneracyjnym wypitym zaraz po  wysiłku. Dzięki dużej zawartości węglowodanów prostych, pozwoli na sprawne uzupełnienie zapasów glikogenu w mięśniach. Jeżeli dodacie do niego ser twarogowy dostarczy on również białka niezbędnego do regeneracji mięśni.
Na zdjęciu poniżej równie pyszna i zdrowa wersja lodów jagodowo – bananowa.

jagody, gluten free, lody wegańskie, proste lody bananowe, lody z bananów, lody bez laktozy

Składniki:

 • jagody
 • banan
Proporcje i wykonanie jak wyżej. 
Udanego miksowania i na zdrowie!