Mam nadzieję że po Świętach czujesz się świetnie, wypoczęta/ty i radosna/y, jeżeli jest inaczej to ten artykuł jest dla Ciebie.
Mamy dużo energii jeżeli w naszym organizmie przeważają procesy spalania. Dlatego m.in tak dobrze czujemy się po wysiłku fizycznym czy po filiżance kawy. Osoby które mają spowolniony metabolizm np. w przypadku niedoczynności tarczycy czują się przez większość czasu źle, są ospałe i brak im energii. Takie złe samopoczucie może nam towarzyszyć również wtedy gdy opacznie będziemy pojmować wypoczynek.
Odpoczynek który odpoczynkiem NIE JEST i który obniża nam poziom energii w organizmie to częste zwracanie się ku temu co nam sprawia doraźną przyjemność (kanapa, telewizor i podgryzajki często okraszone piwem/ colą itp). Z tego powodu możemy nie czuć się najlepiej gdy święta spędziliśmy mało aktywnie. By czuć się dobrze warto kierować się ku temu, co przynosi prawdziwe zadowolenie, lecz na początku wymaga odrobiny wysiłku (ulubione zajęcia sportowe, spacer, taniec, prace ogrodowe , odśnieżanie 😉 itp).
Dzisiaj zachęcam do wdrożenia kilku prostych rozwiązań które pozwolą Ci poczuć się lepiej po świątecznym czasie folgowania przyjemnościom i pozwolą wejść lekkim krokiem w Nowy Rok.
- Po przebudzeniu porozciągaj się przez 5-10 minut. Świetnie sprawdza się seria powitań słońca wywodzącą się z jogi , ale sprawdzą się KAŻDE ulubione/wymyślone przez Ciebie ćwiczenia.
- Wypij szklankę ciepłej wody z cytryną
- Weź prysznic podczas którego wymasuj solidnie całe ciało by pobudzić krążenie – zakończ chłodną wodą.
- Na śniadanie wypij koktajl:
Koktajl śniadaniowy na oczyszczenie jelit:
- 1/4-1/3 mleka kokosowego lub 3/4 szklanki wiórków kokosowych zmiksowana z 1,5 – 2 szklankami wody ( zamiast możesz użyć mleka roślinnego bez cukru)
- 1/2-3/4 szklanki mrożonych jagód lub borówek amerykańskich*
- 2 garście liści szpinaku baby lub innych liści np jarmużu
- łyżka masła migdałowego (lub z innych orzechów**) lub 2 łyżki namoczonych (3-4 h) i obranych migdałów ( orzechów)
- łyżka zmielonego siemienia lnianego lub żelu z nasion chia
- stewia do smaku
Zmiksuj wszystkie składniki. Wodą reguluj gęstość. Jedz powoli.
*Jeżeli nie masz kłopotów z masą ciała czy poziomem cukru we krwi możesz użyć trochę większej ilości owoców lub sięgnąć po inne owoce jagodowe takie jak mrożone maliny czy truskawki.
** możesz użyć dowolnych orzechów oprócz orzeszków ziemnych które należą do strączkowych.
Składniki koktajlu zostały tak dobrane by zapewnić dostarczenie optymalnej ilości antyoksydantów z zielonych liści oraz jagód. Duża zawartość odpowiednich rodzajów kwasów tłuszczowych zapewni poczucie sytości bez podnoszenia poziomu cukru we krwi i na długo zaspokoi apetyt. Ostrożnie po ten koktajl powinny sięgać osoby które ze względów medycznych powinny ograniczać ilość tłuszczu w diecie.
Taki niskowęglowodanowy posiłek powinien dać chwile wytchnienia naszemu organizmowi i odciążyć go od nadmiaru węglowodanów prostych w które obfitowała dieta większości w ciągu ostatnich dni.
- W ciągu dnia szukaj okazji do ruchu – odstaw samochód dalej, wysiądź przystanek wcześniej, przejdź się kilka kółek dookoła biura itp. Najlepszym rozwiązaniem będzie 30 minutowy szybki spacer wśród zieleni, lecz jeżeli nie masz takiej możliwości każdy spacer będzie Ci służył.
- Pij wodę oraz ziołowe herbatki, postaraj się ograniczyć kawę – może sięgniesz po zieloną herbatę?
- Drugi posiłek zjedz taki jak zwykle – jeżeli masz wybór sięgnij po zupę, kaszę z warzywami itp.
- Kolejny posiłek znowu będzie bardzo bogaty w odżywcze składniki i możesz go skomponować dowolnie byle 80 % twojego talerza zajmowały warzywa (i nie mam tu na myśli ziemniaków ;-)) wybierz jakie lubisz duszone, surowe, różne i kolorowe. 20% należy do dobrej jakości białka. Wybierz to co lubisz i na co masz ochotę: 2 jajka, tofu, ryba (100-180 g) czy kawałek mięsa ( byle bez panierki). Tutaj doskonale sprawdzą się bardzo proste przepisy (klik) lub ( klik) warto je jeszcze wzbogacić o garść liści kapusty pekińskiej, jarmużu lub szpinaku).
- NIE PODJADAJ i nie pij słodkich napojów.
- Może jesteś nadal najedzony? Jeżeli nie, to na kolacje sięgnij po lekką zupę warzywną. Ostatni posiłek zjedz 3-4 godziny przed snem.
- Wieczorem ponownie solidnie rozmasuj ciało tak by pobudzić przepływ limfy od kończyn do serca, możesz poprosić o to bliską Ci osobę lub umówić się do masażysty.
- Idź na spacer ( nawet 15 minutowy), zrelaksuj się .
- Pij wodę lub melisę, pokrzywę czy rumianek.
- Unikaj telewizji i komputera.
- Przed snem poświeć chwilę na podziękowanie sobie i innym za wszystkie dobre rzeczy które miały miejsce w odchodzącym dniu.
- Wyśpij się 🙂
Po trzech- czterech dniach takiego postępowania – szczególnie, gdy uda Ci się regularnie spacerować i otrzymać ok 4 godzinne przerwy pomiędzy posiłkami powinnaś / powinieneś poczuć się znacznie lżej.
Powodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku!