piątek, 22 kwietnia 2016

Zupa brokułowa inaczej – wzmocnienie i oczyszczenie

Wiosna w pełni. Przyroda budzi się do życia i my byśmy też chcieli a często po zimie skarżymy się na brak energii. Wiosna to czas sięgania po zielone rośliny celem oczyszczenia organizmu oraz odżywienia. Nie zawsze mamy czas i ochotę przygotowywać sobie zielone koktajle ( do których picia gorąco zachęcam) i poszukujemy ekspresowego remedium na nasze problemy.

Niestety „szybko” i „dobrze” zazwyczaj się wykluczają. Jednym z wyjątków jest zaproponowana przeze mnie zupa. W wersji dla każdego i na każdej  ( no  prawie:-)) diecie.

O jej właściwościach można by napisać kilka prac doktorskich, a to za sprawą takich składników o silnym działaniu antyoksydacyjnym i przeciwnowotworowym jak brokuł i jarmuż ( sulforafan), , czosnek ( allicyna), kurkuma ( kurkumina) witamin ACE oraz kwasu foliowego w dużej ilości.

Poniżej przedstawiam głównych bohaterów tej błyskawicznej w przygotowaniu i smacznej zupy

Kurkumina zawarta w kurkumie to związek o niezwykle silnym i dobroczynnym działaniu na nasz organizm. Słynie z działania antymutagennego i przeciwutleniającego dzięki  czemu wspiera nasz organizm całościowo w walce z czynnikami mutagennymi oraz poszczególne narządu ( zwłaszcza wątrobę i oczy). Istotne jest by łączyć kurkumę z odrobinę pieprzu gdyż piperyna w nim zawarta wzmaga działanie kurkuminy.

Czosnek zgniatamy celem uwolnienia allinozy i wytworzenia allicyny – silnej substancji o działaniu przeciwrakowym i bakteriobójczym i czekamy 10-15 minut przed użyciem. Należy pamiętać by takiego czosnku nie ogrzewać dłużej niż kilka minut – dlatego dodajemy go pod koniec przyrządzania potrawy.

Celem korzystania dobroczynnych substancji zawartych w brokule należy ogrzewać go jak najkrócej, gdyż enzym myrozynaza ginie pod wpływem wysokiej temperatury. Celem tego enzymu jest przekształcenie substancji nie aktywnych w czynny sulforafan. By  ta reakcja enzymatyczna mogła zajść, niezbędne jest dostarczenie chociażby niedużych ilości aktywnej myrozynazy do ugotowanej potrawy. Dlatego warto  odłożyć surowa różyczkę brokułu i taką, po posiekaniu czy starciu na tarce dołożyć do zupy. Świetnie w tym celu sprawdzą się również kiełki brokułu którymi posypiemy zupę czy trochę utartej rzodkwi japońskiej.

Jak wykorzystać przeciwrakowe oddziaływanie roślin:

  • brokuł gotuj krótko ok 4-5 minut, na koniec dodaj surową rozdrobnioną różyczkę lub posiekane kiełki
  • czosnek zgnieć i pozostaw na 10-15 minut. Gotuj krótko
  • kurkumę łącz z pieprzem lub papryczką chilli.

Składniki na 2-3 porcje:

  • brokuł 1 sztuka
  • jarmuż, szpinak lub gotowa mieszanka koktajlowa 2 duże garście
  • czosnek – do smaku 1-2 ząbki
  • kurkuma – do smaku 1/2 łyżeczki
  • pieprz,
  • oliwa z oliwek lub masło – łyżeczka
  • sól,
  • koper  i kiełki brokułu lub rzodkiewki – dużo 🙂
  • woda ok 250-350 ml

Składniki opcjonalne, gdy zupa ma stanowić pełnowartościowy posiłek. Wybierz w zależności od preferencji:

  • łosoś najlepiej dziki lub inna ryba w postaci filetu (ugotuj  pokrojoną rybę osobno, w minimalnej ilości wody, lub wywaru z zupy. Dołóż na talerz na końcu)
  • jajko lub jajeczka przepiórcze wlej do porcji zupy pod koniec gotowania, mieszaj poczekaj, aż się zetnie lub dodaj ugotowane na twardo,
  • ugotowane osobno strączki – fasolka mung, adzuki, soczewica czy ciecierzyca
  •  ugotowana kasza np komosa ryżowa.
  • tofu naturalne
  • mięso podduszone lub upieczone.
Działanie przeciwrakowe brokuł jarmuż kurkuma kurkumina allicyna culforafan

Zielono mi – smacznie i zdrowo

Przygotowanie:

Zgnieć czosnek jeżeli lubisz tą przyprawę.

W niewielkiej ilości wody (z kurkumą, pieprzem, solą i oliwą gotuj pokrojoną łodygę brokułu. Po 5 minutach dołóż różyczki brokułu, zamieszaj i gotuj ok 4-5 minut pod koniec dołóż czosnek.

Po ugotowaniu zupy dołóż po solidnej garści umytego jarmużu i szpinaku ( lub dwie garście gotowej mieszanki koktajlowej dostępnej ostatnio w dyskontach) . Zblenduj.

Dołóż rozdrobnioną łyżeczkę surowego brokułu lub kiełek, dopraw solą, pieprzem ewentualnie czosnkiem czy gałką muszkatołową. Możesz dodać łyżkę śmietany lub mleka kokosowego i ile nie kłóci Ci się smak z czosnkiem. Dołóż  wybrany dodatek białkowy.

Już jedna porcja takiej zupy bez  dodatków zapewnia organizmowi zaopatrzenie we wszystkie aminokwasy egzogenne, w  439 mg prowitaminy A , dużą dawkę witaminy C ( 150 mg) , ogromny zastrzyk folianów oraz  prawie 5 gramów błonnika rozpuszczalnego oraz frakcji nierozpuszczalnej.

Na zdrowie i smacznego.