Jarmuż to warzywo które zasługuje na miano superfood. O jego wartości odżywczej stanowi wysoki poziom soli mineralnych m.in wapnia, potasu i magnezu oraz witamin (zwłaszcza rozpuszczalnych w tłuszczach A i K i w wodzie C, niacyny i folianów) oraz fitozwiązków. Nie bez znaczenia jest fakt, że jest to warzywo niezwykle odporne na szkodniki przez co rośnie sobie doskonale bez dodatków oprysków. Zasiane w ogródku prezentuje dumne pióropusze przez całą zimę stanowiąc dowód na to, że i zimą zielenina może być łatwo dostępna. Jeżeli nie dysponujesz własną hodowlą ( co nie ukrywajmy, jest rzeczą raczej rzadką) udaj się na rynek lub do pobliskiego dyskontu. Tam jarmuż w paczkach, pozbawiony grubych nerwów przygotowany jest już do bezpośredniego spożycia. Dzięki sporej zawartości błonnika liście jarmużu dodane do potrawy będą spowalniać przedostawanie się cukru do krwi oraz ze względu na swoją objętość, zapewnią nam szybsze poczucie sytości wypełniając żołądek. Nie muszę wspominać, że jarmuż jest niskokaloryczny. Błonnik zawarty w liściach będzie też doskonale działał jako miotełka oczyszczając nasze jelita.
By w pełni wykorzystać cenne substancje zawarte w twardych liściach należy je rozdrobnić lub blanszować. Metoda obróbki zależeć będzie zarówno od potrawy do której chcecie je zastosować oraz od stanu zdrowia. Dla osób z bardzo wrażliwym przewodem pokarmowym najbardziej wskazany będzie sok wyciśnięty z liści ( tu nie ma potrzeby usuwania łodyg), bardziej odporni skorzystają z liści zblendowanych razem z koktajlem.
Zimowy mix:
- mango/banan
- jarmuż, dowolna odmiana
- maliny/truskawki/jagody/wiśnie
- woda
Wykonanie:
Obierz mango lub banana, umyj jarmuż i pozbaw grubych nerwów, dodaj rozmrożone (niekoniecznie) owoce jagodowe. Zmiksuj – dolej wody do pożądanej konsystencji. Jak chcesz możesz posypać zmielonym siemieniem lnianym ( łyżka). Jeżeli to Twój pierwszy koktajl użyj większej ilości owoców niż liści. Eksperymentuj z proporcjami.
Bordowa odmiana jarmużu doskonale kolorystycznie i smakowo komponuje się z malinami. To moja ulubiona wersja koktajlu. Niestety maliny już mi się skończyły. Tutaj prezentuję wiec pyszną, lecz dla wrażliwych estetycznie dyskusyjną 🙂 wersję truskawkową.
Ze względu na fakt, że jak wszystkie zielone rośliny jarmuż zawiera rożne substancje antyodżywcze ( m.in tiocyjaniny które wpływają na poziom jodu w organizmie) najlepiej jest stosować codziennie inny rodzaj zieleniny do sporządzania odżywczych koktajli. Jednego dnia zmiksujcie szpinak, następnie zielone części sałaty rzymskiej, kolejnego sięgnijcie po natkę pietruszki czy jarmuż. Nie należy obawiać się spożywania tych substancji, gdyż jednocześnie wykazują one pozytywne oddziaływanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe.
Wykorzystajcie jarmuż w sałatkach lub w duszonych potrawach ( wskazane dla osób z chorobami tarczycy). Jarmuż jak wszystkie zielone rośliny jest bogaty w witaminę K – dlatego z jego zalet skorzystają wszyscy dbający o mocne kości i walczący z osteoporozą. Ostrożnie korzystać z dobrodziejstw tych liści powinni Ci którzy przyjmują leki przeciwzakrzepowe, gdyż witamina K jest ich antagonistą . Czyli będzie hamować ich działanie.
Zachęcam do własnych eksperymentów z zieleniną.
Sam stosuje i świetnie się czuję – uwielbiam to połaczenie z mango:-)
Też mi bardzo smakuje, pozdrawiam cieplutko 🙂
zabieram się za mrożenie jagód na zimę – super pomysły!