czwartek, 18 grudnia 2014

Superfood na obiad – jarmuż i grzyby

Nasza rodzima kuchnia bogata jest w  warzywa, które obfitują w składniki niezwykle istotne dla zdrowia naszego organizmu. Potrafią  wesprzeć nasze ciało w walce z niepożądanymi zmianami na poziomie komórkowym, zahamować  rozwój choroby bądź umożliwić  powrót do zdrowia. Składnikiem prozdrowotnym, rzadko docenianym w naszej diecie o silnym oddziaływaniu antynowotworowym są grzyby. Połączenie rodzimych boczniaków z egzotycznym grzybem shitake (najczęściej dostępnym w formie suszonej) nadaje wyrazisty smak potrawie.

                  W tradycyjnej medycynie chińskiej* grzyby shitake traktowane są jako silny środek antynowotworowy, wspierający odporność oraz obniżający poziom cholesterolu we krwi. Oddziaływanie prozdrowotne przypisuje się  znacznej ilości śladowego pierwiastka germanu oraz interferonu. Sproszkowany grzyb można nabyć jako suplement diety  czego jednak nie zalecam. Zawarte w potrawie cebula oraz jarmuż wykazują się potrójnym oddziaływaniem antyrakowym. Redukują potencjał  karcerogennny, hamują wzrost guzków oraz mają wpływ na obumieranie guza**. Należy pamiętać, że o ile cebula nie traci swoich cennych właściwości podczas gotowania to jarmuż należy dodać do potrawy na sam koniec i dbać o to by nie stracił swojego intensywnie zielonego koloru. Grzyby w  połączeniu z obfitującym w składniki mineralne i fitozwiązki jarmużem oraz bogatą odżywczo fasolką tworzą pyszne, a jednocześnie bardzo zdrowe danie.

Wszystkie zastosowane  w tej potrawie składniki zawierają bardzo silnie oddziałujące fitochemikalia. Potrawa wykazuje się dużą gęstością odżywczą  jest sycąca i niskokaloryczna co jest szczególnie istotne w prewencji chorób dietozależnych. Jeżeli chcesz by potrawa ta miała szczególnie pozytywne oddziaływanie cebulę zeszklij na wodzie, a odrobinę dobrej jakości nierafinowanego oleju dodaj już po ugotowaniu potrawy. Jeżeli chcesz, możesz dodać 2 zmiażdżone ząbki czosnku, który dostarczy potrawie jeszcze większej ilości prozdrowotnych substancji.Jeżeli chcesz by potrawa miała wzmocnione oddziaływanie antynowotworowe możesz dodać na początku duszenia 1/3 – 1/2 łyżeczki kurkumy wymieszanej ze świeżo mielonym pieprzem. Danie można posypać natką pietruszki, podać z kiszoną kapustą  i kaszą jaglaną.

Składniki (2-3 porcje) :

  • szklanka ugotowanej białej fasoli lub  puszka białej fasolki
  • 2-3 łodygi selera naciowego
  • 2-3 liście jarmużu ( 2  garście liści – dostępne w sieci dyskontów)
  • 250 gramów boczniaka
  • 3-4 suszone grzyby shitake namoczone
  • 1 duża cebula
  • 1 łyżeczka kminku utłuczonego w moździerzu lub zmielonego
  • 1 łyżka oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego nierafinowany ze szklanej butelki
  • sól lub sos sojowy dobrej jakości bez sztucznych dodatków
  • natka pietruszki do posypania garść
  • czosnek – 2 ząbki – opcjonalnie
cebula, czosnek, grzyby właściwości przeciwrakowe

grzyby, jarmuż, fasolka, chochla w raka, superfood

Wykonanie:

Jeżeli masz czas namocz fasolę na noc a następnie ugotuj do miękkości w świeżej  wodzie. Możesz gotować ją z dodatkiem alg morskich i kminku, posól 10 minut przed końcem gotowania. Jeżeli właśnie wpadłaś/ wpadłeś na pomysł skorzystania z tego przepisu użyj białej fasolki z puszki dobrze przepłukanej z słonej zalewy.

Zalej  na 10- 15 minut wrzątkiem grzyby shitake by zmiękły. Pokrój cebulę w półplasterki lub drobniej, pokrój w plasterki selera naciowego, pokrój boczniaka w kawałki, drobno posiekaj grzyby shitake, rozdrobnij nasiona kminku

Rozgrzej oliwę i zeszklij delikatnie cebulę, po chwili dodaj  seler naciowy ( i czosnek jeżeli chcesz), oba rodzaje grzybów, kminek, sól. Smaż przez chwilę mieszając, a następnie zalej połową szklanki wrzątku i duś pod przykryciem uzupełniając w razie potrzeby wodę ok 10 minut. Dodaj fasolkę wymieszaj i gotuj jeszcze ok 10 minut – jak trzeba dolej wrzątku. Na koniec dodaj porwane na kawałki liście jarmużu wymieszaj i odczekaj jeszcze ok 3 minut by zmiękł.

 Potrawkę podawaj samodzielnie  z mieszanką sałat i słonecznikiem lub z kaszą jaglaną, brązowym ryżem czy komosą ryżową. Myślę, że będzie to świetny wybór na poświąteczną, noworoczną potrawę która pozwoli dotrzymać noworocznych postanowień by odżywiać się lepiej 🙂 zwłaszcza ze danie przygotowuje się szybko i prosto.

                     .                                                Smacznego!

p.s. potrawa ta nadaje się dla osób zdrowych bądź osób zdrowiejących które nie mają przeciwwskazań dietetycznych. Ze względu na dużą zawartość błonnika i innych substancji nie będzie nadawać się dla osób w trakcie lub w niedługim czasie  po radio czy chemioterapii.

* Odżywianie dla Zdrowia P.Pitchford wyd Galaktyka

**Dieta w walce z rakiem R Beliveau,D Gringras Oficyna Wydawnicza Delta.