Ulubiona wersja niezwykle prostego ciasta z kaszy jaglanej. Uwielbiam połączenie jaglanki z musem śliwkowym i często, z rozmaitymi dodatkami, jem ją na śniadanie. Jednak moje dzieci zdecydowanie wolą ją zamienioną w pyszne ciasto 🙂 które mogą zabrać ze sobą jako dodatek do drugiego śniadania. Jest to świetny pomysł by przemycić kaszę maluchom które zazwyczaj kręcą na jagły nosem. Jeżeli ciasto ma być przekąską dla dzieci czy osób uprawiających wysiłek fizyczny, potrzebujących posiłku bogatego w energię i składniki odżywcze proponuję wzbogacić wypiek o rodzynki i drobno pokruszone orzechy, wiórki kokosowe czy nasiona słonecznika. Ciasto jest bez glutenu, jajek i możliwe jest przygotowanie go bez innych alergenów – świetna przekąska dla osób z nietolerancjami pokarmowymi.
Składniki:
- SUROWA kasza jaglana opłukana i odsączona – 1 kubek*
- Wypestkowane śliwki, soczyste np dąbrowicka, prezydent – 3 kubki
- 1/3 kubka namoczonych i odsączonych rodzynek ( opcjonalnie)
- cynamon – 1/2 łyżeczki lub kawałek laski
- anyż gwiazdka
- ksylitol, zmiksowane i namoczone daktyle lub inny słód do smaku – w zależności od słodyczy śliwek, do smaku.
*Kubek (wielkość kubka dobierz w zależności od tego ile ciasta potrzebujesz. Tym samym kubkiem odmierzaj ilość kaszy, śliwek i musu).
Wykonanie:
Nagrzej piekarnik na 180-200 stopni. 3 kubki wypestkowanych śliwek rozgotuj na mus ( ok 15- 20 minut) pod przykryciem z dodatkiem gwiazdki anyżu i kawałka kory cynamonu lub sypkim cynamonem. Na dno garnka możesz nalać odrobinę wody by śliwki szybciej zaczęły sie rozpadac. Jak trzeba po ugotowaniu posłodź. Powinieneś otrzymać ok 2,5 – 3 kubka miarowego musu. Usuń anyż i korę cynamonu.
Opłucz kubek kaszy jaglanej, odsącz i wymieszaj z 2,5 kubka musu śliwkowego, odsączonymi rodzynkami i ewentualnie 1/3-1/2 kubka potłuczonych drobno orzechów, nasion czy wiórków (wtedy weź ciut musu więcej.
Wyłóż masę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub do naczynia do zapiekania posmarowanego tłuszczem i wysypanego np mąka kukurydzianą lub drobnymi płatkami. Rozsmaruj, pochowaj rodzynki z wierzchu.
Piecz około 70-90 minut w zależności od wysokości foremki. Kasza w tym czasie się ugotuje a na wierzchu powstanie pyszna, chrupiąca skórka. Krój ciasto po ostygnięciu. Smacznego
p.s. ciasto to świetna, pożywna i zdrowa alternatywa sklepowej drożdżówki która została usunięta ze szkolnych sklepików :-).